من شهر حکمتم و علی در آن است بیداری اول راه است! تمام تلاش قدرت‌های استکباری بر این است که بر تحولات منطقه مسلط شوند؛ اما این بیداری اسلامی تمام‌شدنی نیست و این حرکت رو به جلو، بازگشتی به عقب نخواهد داشتنهایت و آینده این حرکت، به نفع مردم منطقه خواهد بود؛ اما آنان باید کاملاً هوشیار و مراقب باشند زیرا دشمن برای منحرف کردن این حرکت، در کمین نشسته است. داوری منصفانه قضایای کنونی منطقه به‌ویژه در این سه کشور، نشان می‌دهد، قدرت‌های غربی به مردم ظلم کرده‌اند و جنایتکار و مقصر غیرقابل اغماض هستند. جمهوری اسلامی ایران برخلاف خواسته قدرت‌های استکباری، در قبال تحولات منطقه یک تماشاگر بی‌‌اعتنا نیست و ملت، دولت و نخبگان سیاسی ایران در برابر این اقدامات ظالمانه مستکبران، تماشاگر نخواهند بود. .

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 30 خرداد 1390

             آل سعود و ...

آل سعود به گفته بسیاری از تحلیلگران در بدترین شرایط تاریخی حاكمیت بر شبه جزیره عربستان قرار گرفته است و این پادشاهی كه در نیم قرن گذشته با ابزار نفت و گرفتن تضمین های امنیتی از آمریكا، حكومت خود را جاودانه می دید، هرگز تصور قرار گرفتن در چنین وضعیت بغرنجی را نمی كرد. آل سعود اكنون با چالش های متفاوتی روبروست كه قرار گرفتن در محاصره انقلاب های منطقه در یمن، بحرین، مصر و حاكمیت دموكراتیك در عراق در كنار نگرانی از بی وفایی آمریكا در حمایت از ماندن سعودی ها در قدرت، وجود اختلافات گسترده بین اعضای خاندان آل سعود به خاطر قریب الوقوع بودن مرگ پادشاه در نتیجه مریضی و كهولت سن و همچنین افزایش فزاینده درخواست های مردمی برای آزادی های مدنی و مذهبی بیشتر، بویژه در مناطق نفت خیز شیعه نشین ازجمله این چالش ها هستند.

رسانه های جمعی با اشاره به بی وفایی آمریكایی ها به حسنی مبارك دیكتاتور مصر و مهمترین متحد واشنگتن در خاورمیانه، نگرانی از دچار شدن به سرنوشت مبارك را بزرگترین نگرانی آل سعود در شرایط حاضر عنوان كرده اند.

**طمع دیرینه به منابع نفتی عربستان
-------------------------------------------
وبسایت انگلیسی زبان 'د فری لیبرتی' در مطلبی در سال 2002 و پیش از حمله آمریكا به عراق، این واقعیت را یادآور شد كه آمریكا در جستجوی سلطه كامل بر منابع نفتی، و بعد از حذف صدام در جستجوی كنار زدن آل سعود است.
این وبسایت تحلیلی نوشت: دولت عربستان اكنون با پس زدن اتهامات دولت جرج بوش رئیس جمهوری سابق آمریكا درباره نقش ریشه ای وهابیت در گسترش تروریسم جهانی، بنیادگرایی مسیحی بوش و حامیانش را در وضعیت نابهنجار منطقه موثر دانست.
'د فری لیبرتی'، مدیریت نارضایتی های استان شیعه نشین شرق عربستان و همچنین بحرین را مدنظر آمریكایی ها دانست و در اشاره به موردنظر بودن اقدام نظامی گسترده یا محدود علیه آل سعود به گزارش مركز سیاست امنیتی و دفاعی بین المللی آمریكا(رند) در این باره اشاره كرد. رند در گزارشی به هیات سیاست دفاعی پنتاگون خواستار اعلام اولتیماتومی به عربستان شد كه در آن بر تصرف چاه های نفتی این كشور در صورت توقف نكردن حمایت از تروریسم تاكید شده است.
این وبسایت تحلیلی در كنار اشاره به عربستان به عنوان هدف بعدی تجاوز نظامی آمریكایی ها، سناریوی انگلیس را برای ریاض، تجزیه آن عنوان كرد. وبسایت مزبور در پایان، ایجاد دموكراسی به سبك غرب و زمینه سازی برای تغییر گسترده را استراتژی منطقه ای كاخ سفید عنوان دانست.

**بازی بچه اژدها و پسربچه
-------------------------------
دكتر پرویز شافی تحلیلگر مجله كرسنت اینترنشنال، یك مجله خبری بین المللی درباره نهضت های اسلامی جهان وابسته به موسسه اندیشه اسلامی معاصر در كانادا درباره روابط اسلام آباد و ریاض با واشنگتن نوشت: دوستی پاكستان و عربستان با آمریكا مثل دوستی پسربچه روستایی با بچه اژدهاست كه با شادی و رضایت همراه است، اما در نهایت وقتی بچه اژدها بزرگ می شود، باوجودی كه پسربچه روستایی دیگر از آن فاصله می گیرد، اما بچه اژدها به وی بیشتر نزدیك می شود و در نهایت با پیچیدن دور وی استخوان های وی را می شكند.
این تحلیلگر، كاپیتالیسم و امپریالیسم آمریكا را به چنین اژدهایی تشبیه می كند و با احمق خواندن حكام عربستان و پاكستان به آنها هشدار می دهد كه از سرنوشت صدام كه با چراغ سبز واشنگتن ایران و كویت را مورد حمله قرار داد، اما در نهایت توسط آمریكایی ها كنار گذاشته شد، عبرت بگیرند.
دكتر شافی در نهایت به گفته های اخیر یك مقام آمریكایی درباره حمایت ریاض از بمب گزاران انتحاری نیز اشاره كرد و نوشت: طبق اسناد اخیر منتشر شده توسط ویكی لیكس مقامات آمریكایی عربستانی ها را حامی تروریسم می دانند.
این تحلیلگر در نهایت، كشاندن جنگ با القاعده به خاك پاكستان و عربستان و دامن زدن به ناآرامی های داخلی را از اهداف ایالات متحده در این مناطق دانست.
احتمالا برآورد آمریكایی ها از اوضاع داخلی عربستان به دلیل كهنه شدن كینه ها از زمامداری آل سعود این است كه می توانند زمینه همزیستی مسالمت آمیز مردمی را از بین ببرند و شرایط را برای تجزیه این كشور فراهم كنند.
نكته مهم دیگر، مشروعیت حكومت آل سعود بر عربستان است كه اوضاع را برای آینده آنها دشوار كرده است. این خاندان تلاش كرده است با انتساب خود به نبی اكرم اسلام(ص) حكومت خود را مشروعیت بخشد، درحالیكه تحقیقات جدید حقایق هولناكی را آشكار كرده است. 'ناصر السعید' نویسنده سرشناس عربستانی با انتشار كتاب 1040 صفحه ای 'تاریخ آل سعود' به افشاگری وسیعی دست زد كه به قیمت جانش تمام شد.
وی در این كتاب اثبات می كند كه نسب این خاندان یهودی بوده و سران صهیونیسم مانند بن گوریون، برای تأسیس رژیم موردنظر خود، حمایت ویژه آل سعود را با خود همراه داشته اند. السعید در این كتاب به قتل عام قبایل عربستانی توسط آل سعود اشاره كرده و برای اثبات ادعایش از عكس های زیادی استفاده می كند.
پایگاه اطلاع رسانی 'عربیا تودی' یك پایگاه خبری تحلیلی در حوزه اخبار شبه جزیره نیز عربستان را نگران تحولات یمن و بحرین از گذشته دور عنوان كرد و نوشت: ریاض نگران رسیدن ناآرامی های بحرین به مناطق شرقی نفت خیز خود است. عربستان از سال 2003 تا 2006 با هدایت مستشاران خارجی، اقداماتی را علیه القاعده انجام داد كه سبب گریختن آنها به یمن شد.
این پایگاه انگلیسی زبان، تحولات یمن را از گذشته دور مورد توجه غرب عنوان كرد و نوشت: فارغ از اینكه خشونت های یمن ناشی از جدایی طلبان جنوب یا القاعده است، این ناآرامی ها به خاطر دادن فضا به القاعده برای افزایش قدرت، غرب را نگران كرده است.

**ناامیدی آل سعود از واشنگتن
------------------------------------
روزنامه كانادایی نشنال پست در مطلبی با تیتر' نگران انقلاب، عربستان سعودی به بازنگری در دوستی با آمریكا می اندیشد'، نوشت: عربستان خود را تحت محاصره انقلاب های منطقه احساس می كند و خاندان آل سعود از این بابت نگران هستند. سقوط مبارك، ناآرامی های یمن در جنوب، ناآرامی های بحرین در شرق و نفوذ ایران در منطقه شیعه نشین عراق و سوریه در مرز با عربستان همگی حاكمیت آل سعود را به چالش می كشند.

مارتین ایندیك معاون اول موسسه برونكینگز در واشنگتن معتقد است؛ به لحاظ تاریخی در زمان مشكلات شاهان سعودی به تضمین های روسای جمهوری آمریكا در موضوعات امنیتی چشم می دوزند، اما در شرایط حاضر، ملك عبداله، باراك اوباما رئیس جمهوری آمریكا را تهدیدی برای امنیت داخلی خود می داند. وی می ترسد در دوران خیزش های گسترده مردمی خاورمیانه، اوباما از وی هم مثل مبارك بخواهد از قدرت كناره گیری كند. شاه عربستان از زمان كنار گذاشته شدن مبارك، دنباله روی از آمریكا را كمتر كرده است.

مقام های عربستانی به این موضوع توجه نمی كنند كه درواقع این آمریكایی ها نبودند كه مبارك را كنار زدند، بلكه پس از قطعی شدن سقوط مبارك برای جلوگیری از تشدید دشمنی مردم مصر علیه ایالات متحده، خود را موافق كنار رفتن وی معرفی كردند.

چارلز فریمن سفیر سابق آمریكا در ریاض معتقد است؛ باوجود همكاری ریاض با واشنگتن در مناطقی مثل عراق، افغانستان، فلسطین و برخی مناطق دیگر، عربستان در حال كاهش دادن وابستگی امنیتی به ایالات متحده است. آل سعود در یك رویكرد جدید در حال نزدیك شدن بیشتر به چین، روسیه و قدرت های اروپایی هستند.
نشنال پست به مخالفت جدی ریاض با كناره گیری مبارك تا آخرین لحظه نیز اشاره كرد و به نقل از 'مایكل هان' تحلیلگر بنیاد آمریكایی 'قرن' نوشت: واكنش های عربستان به تحولات منطقه دفاعی بوده است.
این روزنامه به نقل از 'جان آلترمن' تحلیلگر مركز مطالعات استراتژیك و بین المللی واشنگتن، بحرین را از دید آل سعود یك تهدید امنیتی ارزیابی كرد و نوشت: باوجود دیدار اخیر 90 دقیقه ای رابرت گیتس با پادشاه عربستان و اطمینان دادن وزیر دفاع آمریكا به ملك عبدالله درباره برجا بودن پیمان های امنیتی و روابط گذشته، نه تنها عرب ها، بلكه ترك ها و حتی اسراییلی ها دیگر به آمریكایی ها اعتماد ندارند.

**ناآرامی خاورمیانه و تجزیه عربستان
-------------------------------------------
رسانه های جهانی با توجه به متضرر شدن واشنگتن از بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه و تلاش آمریكایی ها برای مدیریت بحران در یكی از مهمترین حوزه های نفوذشان، فشار بر ریاض برای انجام اصلاحات آمریكایی، كنار گذاشتن آل سعود از قدرت یا حداقل به انزوا كشاندن بخشی از این خانواده و در نهایت حتی تجزیه عربستان به سه قسمت عربستان مركزی، عربستان شیعه نشین و عربستان جنوبی را در دستوركار ایالات متحده در خصوص شبه جزیره اعلام كرده اند.
'دومینیك مویسه' از بنیانگزاران و مشاوران موسسه تحقیقاتی روابط بین الملل فرانسه در اكتبر 2006 در مطلبی كه در وبسایت شخصی وی منتشر شده، اعلام كرد؛ عربستان به شدت نگران ایجاد دولت شیعی در صورت تقسیم عراق است، چرا كه مردم منطقه نفتی عربستان شیعه و با عراقی ها هم مرز هستند.
در طرح تجزیه عربستان، استفاده از ناآرامی های یمن در جنوب شبه جزیره و بهره بردن از بهانه حضور القاعده در این منطقه می تواند زمینه ساز ورود نظامی آمریكایی ها شود و از سوی دیگر لشكركشی ریاض به بحرین و مخالفت شیعیان ساكن استان شرقی با این موضوع نیز می تواند دستاویز جدا شدن بخش شرقی شبه جزیره و منابع نفتی آن شود.

در خصوص ایجاد پایگاه نظامی آمریكا در یمن، الجزیره در گزارشی به تاریخ 16 ژوئن از وجود گزارش های تایید نشده ای درباره حضور نامحسوس سیا در این منطقه و حتی ایجاد پایگاه مخفی گزارش داد. الجزیره، هدف از ایجاد این پایگاه توسط آمریكایی ها را هدف قرار دادن اهداف مخالفین آمریكا در منطقه اعلام كرد.
تحلیلگران معتقدند؛ این اقدام آمریكا در راستای ایجاد فضایی مشابه فضای افغانستان و پاكستان است كه در آن آمریكا با حضور نظامی در قلمرو كابل، خاك اسلام آباد را هدف حملات موشكی قرار داده و تحت فشار قرار می دهد.
اگرچه آل سعود نشان داده است كه موافق حضور نظامی آمریكا در منطقه حمایت از رژیم طرفدار خود است، اما، نگران این موضوع است كه عربستان واحد در سیاست آتی آمریكا جایی نداشته باشد. از هنگامی كه طرح 'خاورمیانه بزرگ' مطرح شد، آل سعود و رژیم مبارك تلاش زیادی كردند تا از این طرح مستثنی شوند، تلاشی كه در قسمت عربستانی آن همچنان ادامه دارد.


طبقه بندی: حجاز، 
ارسال توسط حامد .
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
وصیت نامه شهداء
موضوعی حدیث
دانشنامه مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سور قرآنی
همراه با قرآن
دانشنامه عاشورا
دفاع مقدس
ذکر هفته
یادگار انقلاب

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات