من شهر حکمتم و علی در آن است بیداری اول راه است! تمام تلاش قدرت‌های استکباری بر این است که بر تحولات منطقه مسلط شوند؛ اما این بیداری اسلامی تمام‌شدنی نیست و این حرکت رو به جلو، بازگشتی به عقب نخواهد داشتنهایت و آینده این حرکت، به نفع مردم منطقه خواهد بود؛ اما آنان باید کاملاً هوشیار و مراقب باشند زیرا دشمن برای منحرف کردن این حرکت، در کمین نشسته است. داوری منصفانه قضایای کنونی منطقه به‌ویژه در این سه کشور، نشان می‌دهد، قدرت‌های غربی به مردم ظلم کرده‌اند و جنایتکار و مقصر غیرقابل اغماض هستند. جمهوری اسلامی ایران برخلاف خواسته قدرت‌های استکباری، در قبال تحولات منطقه یک تماشاگر بی‌‌اعتنا نیست و ملت، دولت و نخبگان سیاسی ایران در برابر این اقدامات ظالمانه مستکبران، تماشاگر نخواهند بود. .

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: دومین نشست جنبش های فتح و حماس برای تشکیل دولت وحدت ملی در حالی برگزار شد که طرفین نتوانستند درباره مهمترین موضوع یعنی انتخاب نخست وزیر به توافق برسند.

جنبش های فتح و حماس که پس از گذشت 4 سال اختلاف داخلی سرانجام اواخر اردیبهشت تحت نظارت مصر توافقنامه آشتی ملی فلسطین را امضا کردند روز گذشته در راستای تداوم گفتگوها برای تشکیل دولت وحدت ملی در قاهره با یکدیگر نشست برگزار کردند.

این دومین نشست طرف های فلسطینی پس از امضای توافقنامه آشتی ملی بود. انتخاب نخست وزیر مهمترین محور مذاکرات حماس و فتح بود. جنبش حماس در این نشست مخالفت خود را با گزینه کمیته مرکزی جنبش فتح برای نخست وزیری یعنی نامزدی "سلام فیاض" اعلام کرد.

دو طرف در این نشست درباره انتخاب نخست وزیر به توافق نرسیدند و مقامات قاهره در نهایت ناگزیر به دخالت شده و از ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و "خالد مشعل" رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس خواستند که طی روزهای آتی درباره نخست وزیری به توافق دست یابند.

قرار است سه شنبه آینده 21 ژوئن (31 خرداد) نشست نهایی نمایندگان فتح و حماس با حضور ابومازن و مشعل برگزار شود و این افراد موافقت خود را با مشارکت در این نشست اعلام کرده اند.

بنا بر اعلام منابع آگاه فلسطینی، فتح و حماس درباره انتخاب نخست وزیر اختلاف بسیاری با یکدیگر دارند و در حال حاضر تنها به این توافق دست پیدا کردند که سلام فیاض نخست وزیر دولت آتی نباشد.

"محمد مصطفی" مشاور اقتصادی ابومازن مطرح ترین گزینه برای نخست وزیری است. وی یک شخصیت اقتصادی محسوب می شود و این همان چیزی است که دولت جدید فلسطین به آن نیاز دارد به ویژه اینکه بازسازی نوارغزه از جمله اولویت های کنونی فلسطینی ها است.

علاوه بر محمد مصطفی گزینه های دیگری طی چند روز آتی مطرح خواهند شد تا در نشست روز سه شنبه توافق نهایی درباره نخست وزیر صورت گیرد.

پرونده زندانیان سیاسی از دیگر موضوعات مورد بررسی در نشست قاهره بود. فتح و حماس توافق کردند که بازداشت های سیاسی برای همیشه متوقف شود و به تمامی سرویس های امنیتی غزه و کرانه باختری دستور داده شده هیچکس را به دلایل سیاسی بازداشت نکنند.

به نظر می رسد هرچند جنبش های فتح و حماس توافقنامه آشتی ملی فلسطین را امضا کرده اند اما اجرایی کردن بندهای این توافقنامه که نخستین مرحله آن انتخاب نخست وزیر توافقی و تشکیل دولت وحدت ملی است خود سرآغاز از سرگیری اختلافات فتح و حماس است چرا که این دو جنبش اساسا درباره مسائل مختلف به ویژه رابطه با رژیم صهیونیستی اختلافات ریشه ای با یکدیگر دارند. انتخاب سلام فیاض از سوی جنبش فتح که از روابط دوستانه ای با رژیم اسرائیل برخوردار است به خوبی عمق اختلافات این دو جنبش را آشکار می کند.

با توجه به این اختلاف ماهیتی، انتخاب یک شخصیت مستقل و غیر سیاسی می تواند به طور مقطعی مسائل داخلی فلسطین همچون بازسای نوارغزه و حل مشکلات اقتصادی را حل و فصل کند اما نمی تواند راهگشای مسائل کلان و سیاست خارجی همچون به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی و مذاکرات سازش با این رژیم و در پیش گرفتن گزینه مقاومت برای آزادسازی فلسطین از یوغ اشغال باشد و همین موضوع خود سرمنشا تنش های جدید میان فتح و حماس خواهد شد تنش هایی که رژیم صهیونیستی همچون گذشته بیشترین بهره را از آن خواهد برد.
طبقه بندی: فلسطین،  خبر، 
ارسال توسط راضیه .
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
وصیت نامه شهداء
موضوعی حدیث
دانشنامه مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سور قرآنی
همراه با قرآن
دانشنامه عاشورا
دفاع مقدس
ذکر هفته
یادگار انقلاب

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات