من شهر حکمتم و علی در آن است بیداری اول راه است! تمام تلاش قدرت‌های استکباری بر این است که بر تحولات منطقه مسلط شوند؛ اما این بیداری اسلامی تمام‌شدنی نیست و این حرکت رو به جلو، بازگشتی به عقب نخواهد داشتنهایت و آینده این حرکت، به نفع مردم منطقه خواهد بود؛ اما آنان باید کاملاً هوشیار و مراقب باشند زیرا دشمن برای منحرف کردن این حرکت، در کمین نشسته است. داوری منصفانه قضایای کنونی منطقه به‌ویژه در این سه کشور، نشان می‌دهد، قدرت‌های غربی به مردم ظلم کرده‌اند و جنایتکار و مقصر غیرقابل اغماض هستند. جمهوری اسلامی ایران برخلاف خواسته قدرت‌های استکباری، در قبال تحولات منطقه یک تماشاگر بی‌‌اعتنا نیست و ملت، دولت و نخبگان سیاسی ایران در برابر این اقدامات ظالمانه مستکبران، تماشاگر نخواهند بود. .

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 25 خرداد 1390

 شعله اعتراضات مسالمت آمیز مردم شجاع بحرین علیه ظلم و جنایات رژیم حاکم بر بحرین از دیروز وارد پنجمین ماه خود شده است ، بدون آنکه نظام مستبد بحرین اندک موفقیتی در خاموش کردن صدای مخالفان و یا سوق آنان به سوی خشونت متقابل به دست آورد.

این در حالی است که  شکست راهکار امنیتی در بازگرداندن ثبات به کشور ، مهمترین انگیزه و علت رژیم مستبد در دعوت رسمی به گفتگوست ، اقدامی که از سوی بسیاری از گروه های حاضر در صحنه سیاسی بحرین رد شده است .

آنچه در پیش رو دارید حوادث مربوط به امروز چهارشنبه 25 خرداد و یکصد و پنجمین روز قیام اسلامی مردم بحرین است :

ــ تظاهرات همچنان ادامه دارد

اعتراضات مسالمت آمیز شیعیان بحرین از دیروز وارد پنجمین ماه خود شده است و این در حالی است که رژیم آل خلیفه به اقدامات زمان حکومت نظامی در این کشور ادامه می دهد و تظاهرات بحرینی ها نیز ادامه دارد.

 جوانان بحرینی دیروز نیز به مناسبت ورود اعتراضات در بحرین به پنجمین ماه خود در مناطق متعدد این کشور تظاهرات برگزار کردند که نیروهای امنیتی همانند روزهای گذشته آن را سرکوب و به سوی تظاهرکنندگان نارنجک و گلوله های جنگی شلیک کردند .

ــ مخالفت ائتلاف برای جمهوریت با درخواست کاردار آمریکا

جریان اسلامی وفا ، جنبش حق و جنبش آزادگان بحرین معروف به ائتلاف برای جمهوریت نیز با اظهارات "استیوان ویلیامز" کاردار سفارت امریکا در بحرین مخالفت کردند. ویلیامز درخواست کرده است برخی نیروهای سیاسی به علت آنکه خواستار سرنگونی نظام سلطنتی هستند از گفتگوها حذف شوند . این ائتلاف موضع ویلیامز را مداخله آشکار در امور کشور دانستند که نشان دهنده سیاستهای دوگانه امریکایی هاست.

ــ محاکمه 22 معترض دیگر در بحرین

رژیم جنایت پیشه حاکم بربحرین روز سه‌شنبه  ـ 24 خرداد ـ محاکمه 22 تن دیگر شهروندان شجاع بحرینی را به اتهام شرکت در اعتراضات این کشور آغاز کرد. جناح مخالف بحرین برگزاری این دادگاهها را یک اقدام تحریک آمیز در آستانه گفتگوهای ملی عنوان کرده است. گروههای مخالف بحرینی اعلام کردند: صدها تن از مردم در حال محاکمه هستند و این محاکمه‌ها یک اقدام تلافی جویانه از طرف حاکمان بحرین پس از سرکوب اعتراضات ضد دولتی ماه مارس است.

محاکمه این افراد در حالی صورت می گیرد که رژیم آل خلیفه در راستای سرپوش گذاشتن بر جنایات خود و منحرف کردن افکار عمومی جهان طرح گفتگوهای ملی برای حل بحران سیاسی این کشور را پیشنهاد داده است.

ــ تحلیل شبکه روسیا الیوم از نقش  امریکا و عربستان در انقلاب بحرین

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم اعلام کرد امریکا و عربستان نمی گذارند انقلاب مصر و تونس در بحرین تکرار شود . روسیا الیوم در پانورامای این شبکه با عنوان "چه خبر از بحرین؟" ابتدا این پرسش را مطرح کرد که آیا آرامش به بحرین بازگشته است یا آنکه آرامش کنونی در آن ، آرامش پیش از طوفان است ؟ چشم انداز گفتگو بین نظام و مخالفان شیعی چیست ؟ چه سرنوشتی در انتظار بحرین به عنوان نقطه کشمکش بین کشورهای عرب خلیج فارس و امریکا و هم پیمانانش از یک طرف و ایران از طرف دیگر است ؟ گزارشگر روسیا الیوم در گزارشی گفت : مقامات بحرینی به تازگی وضع فوق العاده را در این کشور در تلاش برای متقاعد کردن جامعه بین المللی ، سرمایه گذاران و گردشگران مبنی براینکه زندگی طبیعی به تدریج در حال بازگشت به کشور است، لغو کرده اند . "حمد بن عیسی آل خلیفه " پادشاه بحرین نیز به این مناسبت اعلام کرده است قصد دارد گفتگوهای سیاسی با مخالفان را آغاز کند . مخالفان ، اصلاحات سیاسی نظام را خواستار هستند اما آنان با وجود اشاره های مثبت از سوی حکومت به موضع محتاطانه خود در قبال نظام بحرین ادامه می دهند و از اقدامات سرکوبگرانه جدید می ترسند .

این گزارش می افزاید حتی پس با وجود آنکه تعدادی از زندانیان سیاسی آزاد شده اند اما بسیاری از مخالفان نظام در پشت میله های زندان هستند و نیروهای سپر جزیره نیز همچنان در خاک بحرین حضور دارند .

بسیاری از ناظران معتقدند تناقضهای اساسی بین مخالفان شیعی و نظام حاکم بر بحرین تاکنون برطرف نشده است علاوه بر اینکه عوامل خارجی قوی وجود دارد که مانع اصلاحات دموکراتیک در حیات سیاسی بحرین است که امریکا در صدر این عوامل خارجی است که به هیچ وجه در تغییر نظام و افزایش نفوذ شیعیان مورد حمایت ایران منافعی ندارد . مشخص است که عربستان نیز در قبال چنین تغییری کوتاه نخواهد آمد .

ــ یک مرکز تونسی خواستار توقف اقدامات مستبدانه علیه کارگران بحرینی شد

مرکز حقوق و آزادیهای مدنی تونس از نظام بحرین خواست هرگونه اخراج مستبدانه کارگران و کارمندان را متوقف کند و همه اخراجی ها را نیز بر سر کارها بازگرداند . این مرکز تونسی همچنین از نظام بحرین درخواست کرد به حق کارگران و اعضای اتحادیه ها در برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز و اعتصاب احترام گذاشته شود .

مرکز حقوق و آزادیهای مدنی تونس به بازداشت و کتک و تعرض شدید نیروهای امنیتی بحرینی به شمار زیادی از شهروندان بحرین و همچنین زندانی شدن بیش از دو هزار نفر در زندانهای این کشور اشاره کرد.

ــ هشدار مرکز حقوق بشر بحرین درباره وضع زنان بحرینی در زندانها

مرکز حقوق بشر بحرین از اقدام نیروهای امنیتی رژیم آل خلیفه به شکنجه شمار زیادی از زنان بحرینی ، بدرفتای ، بازداشت و تهدید آنان به علت مشارکت در تظاهرات مسالمت آمیز ، گزارش جدیدی منتشر کرد . این مرکز از حکومت بحرین خواسته است بر اساس پیمانهای بین المللی به کرامت زنان احترام گذارد . بخش زیادی از زنان پزشک ، پرستار ، خبرنگار ، مدافع حقوق بشر ، دانشجو و معلم به علت مشارکت در جنبش اعتراض آمیز با خشونت و ترساندن برنامه ریزی شده روبرو شده اند . رژیم آل خلیفه تلاش کرده است جنبش اعتراض آمیز را مخدوش کند اما حضور زنان در این جنبش ثابت کرده که یک جنبش مدنی است .

این مرکز همچنین اسامی شماری از زنان بحرینی را که در معرض اقدامات وحشیانه قرار گرفته اند منتشر کرده است مانند آیات القرمزی شاعر بحرینی که در قصیده ای از سیاست رژیم بحرین انتقاد کرد یا فاطمه خَواجِه همسر صلاح خواجه از فعالان بحرینی و زینب خواجه دختر عبد الهادی خواجه .

"زهرا علی العطیه" همسر "یاسر الصالح" از فعالان بحرینی و" فریده دلال" پزشک بحرینی و شماری از زنان معلم و دانشجو و کارمند هم جزو افرادی هستند که این مرکز اسامی آنها را قید نکرده است زیرا بیم آن وجود دارد که به خانواده های آنها تعرض شود . مرکز حقوق بشر بحرین در پایان گزارش جدید خود اعلام کرده است موارد اعلام شده مشتی از خروار است زیرا موارد زیاد دیگر مستندی وجود دارند، علاوه بر اینکه چهل زن بحرینی همچنان در زندانهای آل خلیفه زندانی هستند .

ــ اخراج 47 دانشجو

در ادامه اقدامات تحریک آمیز رژیم آل خلیفه 47 داجوی بحرینی از دانشگاه پلی تکنیک بحرین اخراج شدند. دانشگاه پلی تکنیک بحرین 47 دانشجو را به دلیل انتشار مطالب سیاسی در شبکه های اجتماعی فیسبوک و توئیتر اخراج کردند. معاون رئیس این دانشگاه ضمن تایید این خبر به تعداد دانشجویان اخراج شده اشاره ای نکرد.

ــ بیانیه جمعیت اسلامی الوفاق بحرین

جمعیت اسلامی الوفاق بحرین بزرگترین اپوزسیون شیعه در این کشور در واکنش به محاکمه 22 بحرینی و نیز اخراج 47 دانشجو از سوی رژیم آل خلیفه در بیانیه ای اعلام کرد که محاکمه متهمان در دادگاه های فرمایشی و اخراج دانشجویان با درخواست آل خلیفه برای انجام گفتگوهای ملی متناقض است و یک اقدام تحریک آمیز به شمار می رود.

ــ سرکوب بحرینی ها به دستور مستقیم آمریکا

یک فعال سیاسی و حقوقی بحرینی دخالت آشکار آمریکا در امور داخلی بحرین را محکوم کرد و گفت: مدارک موثق نشان می دهد که مردم بحرین به دستور مستقیم آمریکا سرکوب می شوند.

"عباس العمران" اظهار داشت: آمریکا هدایت کننده  پنهان عملیات سرکوب در بحرین است و به رژیم آل خلیفه دستور می دهد از ارتش و نیروهای عربستانی علیه ملت استفاده کند.

وی با بیان این که سفارتخانه آمریکا دستور سرکوب مردم بحرین را صادر می کند؛ تصریح کرد: "جفری فلتمن" دستیار وزیر امور خارجه آمریکا هر گاه به بحرین سفر می کند از مخالفان می خواهد به دستورات رژیم آل خلیفه تن دهند.

فعال سیاسی و حقوقی بحرینی گفت: فلتمن می خواهد وضعیت بحرین را به شرایط پیش از 14 فوریه (آغاز انقلاب بحرین) برگرداند.

العمران افزود: هنگامی که مردم بحرین با خواسته های آمریکا مخالفت می کنند واشنگتن بی وقفه خونریزی را آغاز می کند.

وی گفت: جمعیت وفاق ملی اواخر آوریل (اوایل اردیبهشت) با خواسته های آمریکا مخالفت کرد و متعاقب آن اندکی بعد 4 شهروند بحرینی در زندان شهید شدند. این همان سیاست خونریزی آمریکا است که هر گاه مردم بحرین با خواسته ها و شروطش مخالفت کنند، اجرا می کند.

العمران با اشاره به محاکمه های ظالمانه مردم بحرین از جمله محاکمه پزشکان اظهار داشت: این محاکمه ها در حالی صورت می گیرد که سازمان عفو بین الملل دادگاه های نظامی محاکمه کننده مردم این کشور را فاقد اصول محاکمه عادلانه توصیف کرده است.

وی گفت: احکام قضایی تعدادی از علما، حقوقدانان و سیاستمداران بحرینی به زودی صادر خواهد شد و بیش از 500 شهروند بحرینی نیز به زودی در اینگونه دادگاه ها محاکمه می شوند.ارسال توسط لیلا .
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
وصیت نامه شهداء
موضوعی حدیث
دانشنامه مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سور قرآنی
همراه با قرآن
دانشنامه عاشورا
دفاع مقدس
ذکر هفته
یادگار انقلاب

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات