من شهر حکمتم و علی در آن است بیداری اول راه است! تمام تلاش قدرت‌های استکباری بر این است که بر تحولات منطقه مسلط شوند؛ اما این بیداری اسلامی تمام‌شدنی نیست و این حرکت رو به جلو، بازگشتی به عقب نخواهد داشتنهایت و آینده این حرکت، به نفع مردم منطقه خواهد بود؛ اما آنان باید کاملاً هوشیار و مراقب باشند زیرا دشمن برای منحرف کردن این حرکت، در کمین نشسته است. داوری منصفانه قضایای کنونی منطقه به‌ویژه در این سه کشور، نشان می‌دهد، قدرت‌های غربی به مردم ظلم کرده‌اند و جنایتکار و مقصر غیرقابل اغماض هستند. جمهوری اسلامی ایران برخلاف خواسته قدرت‌های استکباری، در قبال تحولات منطقه یک تماشاگر بی‌‌اعتنا نیست و ملت، دولت و نخبگان سیاسی ایران در برابر این اقدامات ظالمانه مستکبران، تماشاگر نخواهند بود. .

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 23 خرداد 1390


به گزارش فارس، نگاهی واقع‌بینانه به وقایع اخیر خاورمیانه معادله‌ای در برابر دیدگان اذهان بیدار قرار می‌دهد كه شاید دریافت آن بدون وقوع تحولات بنیادین اخیر در خاورمیانه ممكن نبود. از زمانی كه طوفان خشم ملت تونس رژیم دیكتاتوری "زین العابدین بن علی " را به زیر كشید و موج تحولات به سوی مصر گسیل پیدا كرد، نشانه‌هایی آشكار از این واقعیت‌ها هویدا شد.

*فرار رئیس جمهوری تونس به عربستان

در تونس زمانی كه بن‌علی فرار را بر قرار ترجیح داد و حتی همپیمانان وی در اروپا از پذیرفتنش سرباز زدند، پای رژیمی به میدان باز شد كه وجودش در آن زمان شاید برای بسیاری از افكار عمومی مسئله عادی جلوه می‌كرد.
واهمه اصلی سران سعودی از این مسئله است كه روزی موج عظیم و توفانی تحولات جهان عرب پرونده قدرت آنان را كه با ابزارهای نفتی در منطقه و جهان تثبیت شده به چالش كشیده و پایانی غم انگیز برای آنها رقم بزند. به همین دلیل آل سعود به پناهندگی بن علی و خانواده‌اش به عربستان و حمایت از وی در برابر جریان عظیم خشم مردم كه تا نون خواستار محاكمه وی هستند، روی آورد.

* انقلاب مصر و اختلاف دیدگاه‌ها در برابر آن

تنها چند هفته بعد موج تحولات به مصر رسید و رژیم "حسنی مبارك " در خطر سرنگونی قرار گرفت. موضع‌گیری جهانی در برابر تحولات مصر به سه بخش تقسیم شد.
- جبهه نخست شامل كشورهای بیدار و حق طلب جهان بود كه سرنگونی رژیم مبارك را امری حتمی می‌دانست و از خواسته‌های انقلابیون مصر حمایت می‌كرد.
- جریان دوم: ترجیح داد بر اساس وقایعی كه در عرصه مصر میان انقلابیون با رژیم مبارك می‌گذرد، تصمیم‌گیری كند و تصمیم نهایی خود را اتخاذ كرد تا از تحولات عقب نمانده و در صورت وقوع تحولات بنیادین خود را خارج از بازی نیابد. جریان دوم كشورهایی اروپایی و آمریكا بودند كه از همان ابتدا حركت در مسیری پرنوسان را انتخاب كردند.
- اما در اینجا جریان سومی وجود داشت كه عناصر موجود در آن با ترس و هراس تحولات مصر را دنبال می‌كردند. در راس عناصر جریان سوم رژیم آل سعود قرار داشت كه هرگونه تغییر در مصر بزرگ را بر خلاف مصالح خود می‌دید. كشوری كه به عنوان مادر جهان عرب مطرح است و نقش اصلی را می‌تواند در جهت‌گیری كشورهای عربی ایفا كند، آنچنان كه در جریان امضای توافقنامه آشتی ملی فلسطینیان پس از اختلافات چهار ساله نمود واضح آن به خوبی دیده شد.

* پادشاه عربستان با وجود بیماری شدید پیگیر تحولات مصر بود

بررسی روند وقایع آن دوره ثابت می‌كند، "ملك عبدالله " پادشاه سعودی با وجود بیماری شدید تماس‌هایی همراه با خشم با مقامات آمریكایی و شخص "باراك اوباما " داشته و از وی به خاطر عدم حمایت از رژیم مبارك بسیار گله‌مند بوده است.
در واقع آل سعود مهمترین شكست خورده تحولات اخیر مصر پس از رژیم مبارك است، جایی كه مصر پس از انقلاب با جهتگیری‌های صحیح می‌تواند رژیم‌های موسوم به میانه‌روی عربی را به چالش كشیده و رهبری جهان عرب را بار دیگر بر عهده گیرد.

* حمایت از آل خلیفه؛ جلوگیری از تكرار آنچه برسر مبارك آمد

كمی آن سوتر در بحرین نیز نمود آشكار حمایت دیكتاتورهای آل سعود از دیكتاتوری آل خلیفه به طور آشكار نمایان است. در اینجا رژیم سعودی به حمایت‌های كلامی و گفت‌وگو با مقامات آمریكایی بسنده نكرد و به طور آشكار با نظامیان خود وارد معركه شد، آن هم در كشوری كه در آن رژیم اقلیتی آل خلیفه بر اكثریت شیعه حكومت می‌كند و مردم آن در ابتدا با خواسته‌هایی در زمینه تحقق دموكراسی، انتخابات آزاد و برقراری نظام پاشاهی مشروطه به میدان آمدند اما با سركوب شدید مواجه شدند. كشوری كه با توجه به پیوند عمیق شیعیان آن با شیعیان عربستان از آن به عنوان دروازه ورود قیام به مركز قدرت آل سعود نام برده می‌شود.

*سناریوی فرار علی عبدالله صالح به ریاض و بركناری آبرومندانه وی از قدرت

دیكتاتور دوستی رژیم آل سعود در تحولات یمن نیز قابل مشاهده است. "علی عبدالله صالح " دیكتاتور سی سال اخیر این كشور كه تاكنون با ترفندهای متفاوت توانسته در راس قدرت باقی بماند، هرگز نمی‌تواند كمك‌های آل سعود را در این راستا نادیده بگیرد. از واقعیت دخالت رژیم عربستان در جنگ علیه حوثی‌های یمنی كه برای پشتیبانی از رژیم علی عبدالله صالح صورت گرفت شاید یك سال هم سال نگذشته باشد.
در آخرین مورد ریاض با مطرح كردن طرح‌هایی در زمینه پایان مسالمت آمیز بحران یمن از سوی شورای همكاری خلیج فارس به میدان آمده است. طرحی كه عدم محاكمه صالح را تضمین كرده و مقدمات فرار راحت وی از چنگال عدالت را با وجود قتل عامی كه در این كشور راه انداخته به وجود می‌آورد.

* ابراز نگرانی عمیق عربستان از تحولات لیبی

در تحولات لیبی نیز مقامات سعودی با توجه به نگرانی‌های عمیق خود از آینده این كشور مواضعی بسیار سوال برانگیز اتخاذ كرده‌اند. بر این اساس، با وجود این كه روابط دوجانبه رژیم قذافی و آل سعود قبل از آغاز تحولات اخیر لیبی با توجه به رخدادهایی كه در مجامع عربی رخ می‌داد، چندان رضایت بخش نبود اما ریاض در اینجا هم رو به حمایت از رژیم در آستانه سرنگونی قذافی آورده است.
آخرین مورد از حمایت‌های آل سعود از قذافی در عدم صدور مجوز برای عبور هواپیمای حامل وزیر خارجه انقلابیون لیبی از حریم هوایی این كشور دیده شد كه طی آن این مقام مخالف قذافی از سفر به قطر بازماند.

*هراس آل سعود از رسیدن موج انقلاب‌های مردمی به عربستان

به واقع با نگاهی گذرا به تحولات اخیر جهان عرب در تونس، مصر، لیبی، یمن و بحرین حمایت پیدا و پنهان آل سعود از دیكتاتورهای جهان عرب دیده می‌شود. این مسئله زمانی با دیكتاتورنوازی بن علی، بعدها با تلاش در زمینه بقای مبارك و سپس در جهت سركوب مخالفان رژیم آل خلیفه با گسیل نظامیان دیده می‌شود. به واقع در اینجا این سوال مطرح می‌شود كه آل سعود از انجام تمامی این اقدامات چه مسئله‌ای را دنبال می‌كند؟ به واقع رژیم دیكتاتوری سعودی با تلاش در جهت بقای دیكتاتورها برای بقای خود دست و پا می‌زند. بیم اصلی سران سعودی از این مسئله است كه روزی موج عظیم و طوفانی تحولات جهان عرب پرونده قدرت آنان را كه با ابزارهای نفتی در منطقه و جهان تثبیت شده به چالش كشیده و پایانی غم انگیز را برای این شاهزاده‌های سرمست از قدرت رقم بزند.

* دست‌های پنهان آل سعود در ناآرامی‌های سوریه

در همین شرایط و با آغاز ناآرامی‌ها در سوریه كه سال‌ها عربستان سعودی با آن بر سر مسئله لبنان اختلاف نظر داشته است، آل سعود فرصت را مناسب دید تا با دخالت در امور داخلی این كشور زمینه را برای ناآرامی‌های بیشتر و عمق‌تر و گسترش دادن به آنها مناسب ببیند.

* عربستان از تمام امكانات خود برای مقابله با خروش‌ ملل استفاده می‌كند

به همین دلیل است كه روزنامه "نیویورك تایمز " می‌نویسد: عربستان تمام امكانات مالی و دیپلماسی خود را در خاورمیانه بكارگرفته تا از رژیم‌های پادشاهی -از جمله خود- در برابر خروش ملت‌ها محافظت كند.
این نشریه آمریكایی در ادامه می‌نویسد: از مصر كه سعودی‌ها 4 میلیارد دلار كمك به شورای نظامی حاكم بر آن اختصاص دادند تا یمن و پادشاهی‌های اردن و مراكش كه ریاض آنها را به پیوستن به شورای همكاری خلیج فارس دعوت كرده، همگی در تیررس تلاش عربستان برای پیشگیری از تغییرات شدیدتر سیاسی، اجتماعی، منطقه‌ای است.

* اذعان به تاثیر انقلاب اسلامی و حفظ رژیم‌های سلطه‌گر در منطقه

در واقع عربستان با اذعان به تاثیر انقلاب ایران در ملت‌های منطقه و وحشت حاكمان دیكتاتور در برخی كشورهای عربی به شدت بر ایجاد ثبات نسبی در كشورهای پادشاهی عربی تاكید دارد و این بخشی از تلاش‌های آل سعود برای جلوگیری از هرگونه تغییر در رژیم‌های حكومتی سلطه‌گراست، زیرا هر تغییری در این كشورها چالش‌هایی مهار نشدنی در روند تغییر و تحولات سیاسی و اجتماعی داخلی عربستان ایجاد می‌كنند.

* پیوستن اردن و مراكش به شورای همكاری برای تكمیل باشگاه دیكتاتورها

همچنین پیشنهاد عربستان درباره پیوستن اردن و مراكش به شورای همكاری خلیج فارس كه به ریاض اجازه داد، برای سركوب شورش‌ها نیرو به بحرین اعزام كند با هدف شكل‌گیری نوعی "باشگاه دیكتاتورها " صورت گرفته و به گفته تحلیل‌گران نشان از تلاش دیكتاتورهای عرب جهت حفظ منافع خود در كشورهایشان و در منطقه دارد.

* اذعان تحلیلگران مصری و بین المللی به "تحركات ضد انقلاب " عربستان

طیف دخالت عربستان برای مقابله با بروز ناآرامی‌ در كشورهایی كه دیكتاتورهایی بسان آل سعود بر آن حكومت دارند، به اندازه‌ای است كه برخی تحلیلگران مصری و بین المللی از آن بعنوان یك "تحرك ضد انقلاب " یاد كرده‌اند.
"خلیل دخیل "، تحلیلگر سیاسی سعودی می‌گوید: مطمئنم آل سعود این موج انقلابی را دوست ندارند و واقعا از آن ترسیده‌اند. در مصر یعنی جایی كه انقلاب، حسنی مبارك متحد نزدیك سعودی‌ها را سرنگون كرد، عربستان پول خرج می‌كند تا با تجدید روابط خود با دولت انقلاب از پیروزی اخوان المسلمون در انتخابات آتی پارلمان این كشور جلوگیری كند.
سعودی‌ها نگران آن هستند كه اخوان المسلمون با ارائه یك مدل قانون اسلامی متفاوت با سنت وهابی سلطنت مطلقه، مشروعیت آنان را خدشه دار كنند. در واقع مقامات سعودی نگران آن هستند كه سیاست خارجی مصر با نزدیك شدن به گروه اسلامی حماس و برنامه تجدید روابط با ایران دگرگون شود.

* پیشنهاد تشكیل ائتلاف "تل‌آویو " – " ریاض "

همین موضوع موجب شده تا روزنامه صهیونیستی "یدیعوت آحارانوت " بنویسد: اسرائیل و عربستان باید درمقابل تهدیدات منطقه‌ای از جمله انقلاب‌های عربی و ایران و هم‌پیمانانش در منطقه با یكدیگر متحد شوند.
این روزنامه درمقاله‎ای به قلم "شولا رومانو هورینگ " نوشت بالاخره عربستان و اسرائیل زمینه‎های مشتركی برای اتحاد استراتژیك موقت میان خود یافتند، درست مثل آنچه میان اتحاد جماهیر شوروی و آمریكا برضد رژیم نازی درجنگ جهانی دوم اتفاق افتاد؛ اسرائیل و عربستان هردو به باراك اوباما رئیس جمهور آمریكا به عنوان یك متحد قابل اعتماد شك دارند و از آینده روی كار آمدن دولت‌های اسلامی و مردمی و ایران هسته‌ای در منطقه در هراسند.
نویسنده این مقاله معتقد است، منطقی است كه عربستان با وجود اختلافات اساسی و دشمنی قدیمی با اسرائیل به دلیل حفظ بقا و استقلال سیاسی خود با اسرائیل همكاری كند در غیر این صورت عربستان بدون كمك یك متحد توانا، قوی و قابل اعتماد اولین قربانیان انقلاب‌های منطقه‌ای و ایران هسته‌ای خواهند بود.
طبقه بندی: مصر،  تونس،  لیبی،  یمن،  حجاز،  خبر، 
برچسب ها: خاورمیانه، انقلاب، استقلال، منطقه، ایران، هسته ای، حماس، وهابی، اخوان المسلمین،
ارسال توسط احمد .
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
وصیت نامه شهداء
موضوعی حدیث
دانشنامه مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سور قرآنی
همراه با قرآن
دانشنامه عاشورا
دفاع مقدس
ذکر هفته
یادگار انقلاب

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic