من شهر حکمتم و علی در آن است بیداری اول راه است! تمام تلاش قدرت‌های استکباری بر این است که بر تحولات منطقه مسلط شوند؛ اما این بیداری اسلامی تمام‌شدنی نیست و این حرکت رو به جلو، بازگشتی به عقب نخواهد داشتنهایت و آینده این حرکت، به نفع مردم منطقه خواهد بود؛ اما آنان باید کاملاً هوشیار و مراقب باشند زیرا دشمن برای منحرف کردن این حرکت، در کمین نشسته است. داوری منصفانه قضایای کنونی منطقه به‌ویژه در این سه کشور، نشان می‌دهد، قدرت‌های غربی به مردم ظلم کرده‌اند و جنایتکار و مقصر غیرقابل اغماض هستند. جمهوری اسلامی ایران برخلاف خواسته قدرت‌های استکباری، در قبال تحولات منطقه یک تماشاگر بی‌‌اعتنا نیست و ملت، دولت و نخبگان سیاسی ایران در برابر این اقدامات ظالمانه مستکبران، تماشاگر نخواهند بود. .

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 21 خرداد 1390

تظاهرات سراسری ضد دولتی در اردن برگزار شد

همزمان با آغاز انقلاب‏های مردمی تونس و مصر در ابتدای سال جاری میلادی، شهروندان اردنی نیز به وضعیت موجود در كشور اعتراض كرده‌اند و هر هفته پس از اقامه نماز جمعه، شهرهای مختلف این كشور شاهد حضور انبوه شهروندانی است كه خواستار تغییرات اساسی در نحوه اداره كشور شده‌اند.

در همین راستا، در استان "كرك " (جنوب اردن)، صدها تن از شهروندان این استان پس از اقامه نماز جمعه با برگزاری یك تظاهرات ضد دولتی، خواستار مبارزه با فساد، بركناری دولت "معروف بخیت " و انجام اصلاحات در كشور شدند.

در ادامه اعتراضات شهروندان اردنی به عملكرد دولت، استان "طفیله " در جنوب این كشور نیز شاهد برپایی تظاهرات ضد دولتی در اعتراض به عملكرد دولت و مبارزه با فساد و مفسدین بود.

شركت كنندگان در این تظاهرات با سر دادن شعارهایی اعلام كردند كه اصلاحات در كشور نیارمند تصمیم گیری جدی است نه تشكیل كمیته های بی ثمر.

شهروندان "طفیله " كه تعدادشان بالغ بر ده هزار نفر بود، خواستار تشكیل دولت منتخب مردم و عدم دخالت دستگاه امنیتی و اطلاعاتی در امور شهروندان شدند.

در منطقه "ذیبان " نیز بیش از پنج هزار نفر از شهروندان این منطقه با برگزاری یك تظاهرات ضد دولتی، خواستار مبارزه با مفاسد، مبارزه با بیكاری، پایان دادن به موج دستگیری انقلابیون و نیز بركناری دولت اردن شدند.

شهروندان "ذیبان " پس از برگزاری این تحصن، با برپا كردن چادری بزرگ، دست به تحصن باز زدند.

در شهر "امان " (پایتخت اردن) نیز جنبش 24 مارس این كشور، با برگزاری یك تظاهرات ضد دولتی، همبستگی و حمایت خود را از اهالی جنوب (استان‏های كرك، طفیله و منطقه ذیبان) اعلام كردند.

در این تظاهرات كه تحت عنوان "جمعه حمایت از آزادگان جنوب " برگزار شده بود، هزاران تن از شهروندان "امان " با برگزاری یك تظاهرات ضد دولتی از مقابل مسجد "حسینی " این شهر، ضمن تاكید بر خواست شهروندان مبنی بر لزوم تغییر در سیاست مدیریتی كشور، حمایت خود را از سایر استان‏هایی كه خواستار ایجاد تغییرات هستند اعلام كردند.

شركت كنندگان در این تظاهرات پلاكاردهایی در دست داشتند كه بر روی آن نوشته شده بود: "اردن از شمال تا جنوب پیكر واحد است ".

شهروندان "امان " همچنین خواستار عدم دخالت دستگاه اطلاعاتی در امور زندگی شهروندان شدند.

معترضان شهر "امان " همچنین از حكومت این كشور خواستند كه به ملت این اختیار را دهد تا سرنوشت خود را رقم بزند.

از سوی دیگر حدود بیست تن از طرفداران دولت اردن با سر دادن شعارهایی علیه معترضین، قصد ایجاد آشوب در این تظاهرات را داشتند كه با دخالت نیروهای امنیتی مستقر در محل، موفق به انجام این كار نشدند.

حضور گسترده و چشمگیر نیروهای امنیتی در مسیر تظاهرات ضد دولتی "امان " از نكات قابل توجه در این تظاهرات بود.

"معاذ خوالده " سخنگوی جنبش 24 مارس اردن كه در این تظاهرات حضور داشت گفت: شهروندان "امان " با برگزاری این تظاهرات حمایت خود را از آزادگان سراسر كشور كه خواستار تغییر در اداره كشور هستند اعلام كردند و تا زمان تحقق خواست شهروندان، این اعتراضات ادامه خواهد داشت.

وی افزود: شهروندان اردنی خواستار تحقق اصلاحات حقیقی در كشور هستند نه وجود كمیته های وهمی كه هیچ نتیجه ای برای ملت به همراه نخواهد داشت.

این مخالف دولت اردن افزود: در روزهای آینده شاهد ادامه فعالیت های اعتراضی شهروندان اردنی خواهیم بود كه از مهم‏ترین این فعالیت‏ها، تحصن بازی است كه در اواسط ماه آینده میلادی در كشور آغاز خواهد شد.

شهروندان اردنی در حالی به اعتراضات خود به عملكرد دولت ادامه می‏دهند كه حكومت اردن تاكنون اقدام جالب توجهی در راستای تامین نیازهای شهروندان صورت نداده و بسیاری از كارشناسان هشدار داده اند كه در صورت بی تفاوتی دولت به خواست ملت، ممكن است این كشور وارد بحرانی جدی شود .
طبقه بندی: خبر، 
ارسال توسط لیلا .
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
وصیت نامه شهداء
موضوعی حدیث
دانشنامه مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سور قرآنی
همراه با قرآن
دانشنامه عاشورا
دفاع مقدس
ذکر هفته
یادگار انقلاب

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات