من شهر حکمتم و علی در آن است بیداری اول راه است! تمام تلاش قدرت‌های استکباری بر این است که بر تحولات منطقه مسلط شوند؛ اما این بیداری اسلامی تمام‌شدنی نیست و این حرکت رو به جلو، بازگشتی به عقب نخواهد داشتنهایت و آینده این حرکت، به نفع مردم منطقه خواهد بود؛ اما آنان باید کاملاً هوشیار و مراقب باشند زیرا دشمن برای منحرف کردن این حرکت، در کمین نشسته است. داوری منصفانه قضایای کنونی منطقه به‌ویژه در این سه کشور، نشان می‌دهد، قدرت‌های غربی به مردم ظلم کرده‌اند و جنایتکار و مقصر غیرقابل اغماض هستند. جمهوری اسلامی ایران برخلاف خواسته قدرت‌های استکباری، در قبال تحولات منطقه یک تماشاگر بی‌‌اعتنا نیست و ملت، دولت و نخبگان سیاسی ایران در برابر این اقدامات ظالمانه مستکبران، تماشاگر نخواهند بود. .

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 18 خرداد 1390

در حالی که سرانجام عبدالله صالح دیکتاتور یمن با فرار به عربستان، مرحله اول انقلاب مردم یمن را تثبیت کرد، اخبار منتشره در رسانه های بین المللی از تلاش مضاعف غرب جهت انحراف در آینده انقلاب مردم این کشور حکایت دارد.

به گزارش رجانیوز، در همین راستا "ویچسلاو ماتوزف " دیپلمات سابق روسی گفت: تجزیه یمن یكی از اهداف سیاست‌های راهبردی آمریكا در خاورمیانه است و حتی كشورهای دوست و متحد آمریكا مثل عربستان در معرض خطر تجزیه قرار دارند.

 وی که با فارس گفتگو می کرد، درباره سناریوی پیش روی یمن بعد از رفتن علی عبدالله صالح به عربستان گفت: اولین سناریو این است كه جوانان انقلابی، گروه‌ها و احزاب معارض یمنی شرایط خود را به معاون اول علی عبدالله صالح كه فعلا جانشین اوست، بقبولاند. در اینجا باید به این نكته اشاره كنم

وی که با فارس گفتگو می کرد، درباره سناریوی پیش روی یمن بعد از رفتن علی عبدالله صالح به عربستان گفت: اولین سناریو این است كه جوانان انقلابی، گروه‌ها و احزاب معارض یمنی شرایط خود را به معاون اول علی عبدالله صالح كه فعلا جانشین اوست، بقبولاند. در اینجا باید به این نكته اشاره كنم كه بعد از خروج علی عبدالله صالح از یمن، امكان ایجاد تفاهم سیاسی میان انقلابیون و باقیمانده رژیم صنعا وجود دارد.

حل بحران داخلی یمن از راه‌های سیاسی

این دیپلمات سابق روسیه تصریح كرد: اكنون ملت یمن می‌تواند یك راه حل سیاسی برای پایان دادن به مشكل داخلی كشور خود پیدا كند. بدون تردید، این عزم و اراده برای پایان دادن به مشكلات داخلی یمن می‌تواند در آینده نزدیك ثبات سیاسی و امنیت اجتماعی را به این كشور بازگرداند.

امكان تجزیه یمن وجود دارد

این دیپلمات سابق روسیه درباره امكان تجزیه یمن پس از علی عبدالله صالح گفت: امكان تجزیه یمن وجود دارد چرا كه این كشور از ده‌ها سال پیش از دو دولت مستقل تشكیل شده است. بر همین اساس، فعالیت‌های تجزیه طلبانه در یمن وجود دارد. البته بهترین حالت براین كشور حفظ یكپارچگی و تشكیل یك دولت ملی عربی است نه اینكه دو دولت مستقل تشكیل شود. در اینجا باید به این نكته اشاره كنم كه تقسیم كشورهای عربی -اسلامی و ترسیم خطوط مرزی جدید از جمله سیاست‌های ژئوپلتیك آمریكا برای خاورمیانه جدید است. چرا كه این سیاست در زمان ریاست جمهوری جرج بوش پسر توسط كاندولیزا رایس وزیر خارجه وقت آمریكا مطرح شد. وی افزود: بدون شك تجزیه یمن یكی از اهداف سیاست‌های راهبردی آمریكا در خاورمیانه است. چرا كه وحدت اقتصادی، سیاسی و نظامی در هر كشوری می‌تواند مانع از اجرا شدن سیاست‌های سلطه طلبانه آمریكا در منطقه شود. بنابراین بهترین حالت برای مردم منطقه متمركز شدن بر وحدت كشورهای اسلامی برای مقابله با توطئه‌های آمریكاست. چرا كه هم اكنون ملت‌های منطقه شاهد اقدامات آمریكا علیه ایران، سوریه، پاكستان هستند.

ماتوزف گفت: بدون شك بیگانگان برای تجزیه یمن توطئه كرده‌اند. تجزیه این كشور سبب تضعیف یمن خواهد شد. بر اساس طرح خاورمیانه بزرگ آمریكا، تمام كشورهای این منطقه در معرض خطر تجزیه قرار دارند. حتی كشورهای دوست و متحد آمریكا مثل عربستان در معرض خطر تجزیه قرار دارد. به طوری كه بر اساس طرح خاورمیانه بزرگ آمریكا عربستان به 3 كشور تجزیه خواهد شد. به طور كلی هیچ كشور اسلامی از این توطئه آمریكا در امان نخواهد بود.

اما در همین زمینه، وزارت دفاع انگلیس نیز از استقرار نیروهای دریایی انگلیس در نزدیك یمن خبر داد. به گزارش فارس به نقل از شبكه تلویزیونی "بی بی سی "، سخنگوی وزارت دفاع انگلیس اعلام كرد كه "یك یگان ارزیاب نظامی " انگلیس در نزدیك مرزهای یمن مستقر شده است. این سخنگو گفت: این یگان ارزیاب در راستای استقرار عادی و روتینی خود در منطقه خلیج فارس حضور دارد.

وی در عین حال از ارایه هرگونه توضیح و تفسیری درباره "ماهیت ماموریت این یگان " خودداری كرد.

برپایه این گزارش، 80 نفر از نیروهای دریایی انگلیس هم‌اكنون در كشتی لجستیكی "فورت ویكتوریا " مستقر هستند و شبكه تلویزیونی "اسكای نیوز " نیز خبر داد كه كشتی بیمارستانی "ارغوس " در منطقه حضور دارد.

وزارت دفاع انگلیس از تایید این مطلب كه ماموریت دو كشتی یاد شده زمینه‌سازی برای انتقال احتمالی اتباع انگلیسی مقیم یمن به خارج از این كشور است، خودداری كرد.

"ولیام هیگ " وزیر امور خارجه انگلیس روز جمعه از اتباع انگلیس در یمن خواسته بود كه با توجه به "افزایش خشونت‌ها در این كشور " از آن خارج شوند.

این در حالی است که وزیر خارجه آمریکا نیز در سخنانی با اشاره به تحولات اخیر یمن خواستار انتقال سریع قدرت در این کشور شده و در بیانیه مشترکی که اخیرا آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان، نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه، و نخست‌ وزیران بریتانیا، اسپانیا و ایتالیا صادر کرده‌اند ضمن اینکه از عربستانَ برای مداوای علی‌ عبدالله صالح قدردانی شده، از همه طرفهای درگیر در یمن خواسته شده که در چارچوب طرح شورای همکاری خلیج فارس به یک راه ‌حل دست یابند. 
طبقه بندی: خبر،  یمن، 
برچسب ها: وزیرامورخارجه، آمریکا، انگلیس، غرب، ناتو، آلمان، مرکل، هیگ، سارکوزی، فرانسه، عبدالله صالح، اسکای نیوز،
ارسال توسط احمد .
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
وصیت نامه شهداء
موضوعی حدیث
دانشنامه مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سور قرآنی
همراه با قرآن
دانشنامه عاشورا
دفاع مقدس
ذکر هفته
یادگار انقلاب

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات