من شهر حکمتم و علی در آن است بیداری اول راه است! تمام تلاش قدرت‌های استکباری بر این است که بر تحولات منطقه مسلط شوند؛ اما این بیداری اسلامی تمام‌شدنی نیست و این حرکت رو به جلو، بازگشتی به عقب نخواهد داشتنهایت و آینده این حرکت، به نفع مردم منطقه خواهد بود؛ اما آنان باید کاملاً هوشیار و مراقب باشند زیرا دشمن برای منحرف کردن این حرکت، در کمین نشسته است. داوری منصفانه قضایای کنونی منطقه به‌ویژه در این سه کشور، نشان می‌دهد، قدرت‌های غربی به مردم ظلم کرده‌اند و جنایتکار و مقصر غیرقابل اغماض هستند. جمهوری اسلامی ایران برخلاف خواسته قدرت‌های استکباری، در قبال تحولات منطقه یک تماشاگر بی‌‌اعتنا نیست و ملت، دولت و نخبگان سیاسی ایران در برابر این اقدامات ظالمانه مستکبران، تماشاگر نخواهند بود. .

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 17 خرداد 1390

جهان نیوز-بیانات حكیمانه مقام معظم رهبری كه  در سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (ره) ایراد شدند، متضمن اشاراتی به موج بیداری اسلامی در میان ملت‌های مسلمان منطقه بود و البته در این میان، ایشان اشاراتی به انقلاب ملت مصر داشتند كه شایسته است تحلیلگران مسائل منطقه به طور ویژه در این بیانات حكیمانه بیندیشند.

رهبر انقلاب اسلامی در بیانات حكیمانه خود، "اسلامی بودن"، "ضد آمریكا و ضد صهیونیسم بودن" و "مردمی بودن" را مشخصات اصلی قیام مردم خاورمیانه و شمال آفریقا دانستند و به انقلابیون مصر هشدار دادند كه مراقب باشند دشمنی كه از در بیرونش رانده‌اند، بار دیگر از پنجره بازنگردد.

این توصیه حكیمانه به ملت انقلابی مصر كه به تصریح رهبری معظم انقلاب اسلامی، دارای سوابق درخشانی در تاریخ اسلام است، قطعا بی‌دلیل نیست؛ چرا كه سابقه آن در دوران "جمال عبدالناصر"، رئیس‌جمهور اسبق مصر به خوبی قابل مشاهده است.

در دوران ریاست جمهوری عبدالناصر بر مصر، این كشور پرچمدار مقابله با رژیم صهیونیستی و امپریالیسم آمریكا در منطقه بود اما همگان مشاهده كردند كه چگونه با مرگ عبدالناصر و افتادن مصر به دست انور سادات، رئیس جمهور خائنی كه كمپ دیوید را امضا كرد، ورق برگشت و مصر به پایگاه بزرگ همان امپریالیسمی تبدیل شد كه روزی خود از بزرگ‌ترین داعیه‌داران تقابل با آن بود.

"جمال عبدالناصر حسین" كه از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۷۰ یعنی تا زمان مرگش رئیس‌جمهوری مصر را بر عهده داشت در تاریخ جهان عرب از شخصیت‌های تاثیرگذار محسوب می‌شد. ملی‌كردن كانال سوئز، تشكیل جبهه ضدامپریالیستی و تلاش گسترده برای تشكیل "جنبش عدم تعهد" از جمله مواردی است كه به نقش وی در تاریخ مصر و جهان عرب وجهه‌ای خاص می‌بخشد.

عبدالناصر از نظر مردم عرب و به ویژه مردم مصر همواره محترم است و سیاست‌های ضدصهیونیستی وی نیز قابل تقدیر، اما آنچه كه باعث شكست تفكرات وی و نفوذ غرب در جامعه مصر شد را در دوچیز باید جست، اولی نوعی وابستگی به بلوك ماركسیستی – لنینیستی شرق و دیگری تكیه بر پان‌عربیسم!

وی كه سعی داشت رهبر جهان عرب باشد، بر قومیت تاكید می‌كرد و از سوی دیگر با رژیم الحادی شوروی سابق طرح دوستی ریخته بود و به این ترتیب از ریشه‌های فرهنگی ملت مصر بریده بود. آنچه عبدالناصر از كنار آن به راحتی گذشت و نتوانست اهمیت آن را به درستی درك كند، "اسلام" به عنوان موتور محركه تمامی قیام‌های آزادی‌خواهانه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بود. علت شكست سختی كه اعراب در جنگ ۱۹۶۷ از رژیم صهیونیستی متحمل شدند را فقط نباید در ضعف تكنولوژیك و تاكتیكی جستجو كرد، بلكه تكیه بر "عربیت" به جای "اسلامیت" نیز در این شكست سخت بی‌تاثیر نبود. همگان دیدند كه حزب‌الله لبنان با وجود در اختیار داشتن امكانات و نیروهای كمتر توانست از پس رژیم تا بن دندان مسلح صهیونیستی برآید و این رژیم را در جنگ ۳۳ روزه شكست دهد، اما آنچه رزمندگان حزب‌الله را به پیروزی رساند عربیت آنها نبود بلكه ایمان و عقیده مستحكم آنان بود.

ملت مصر اكنون كه بار دیگر توانسته است با بیرون راندن حسنی مبارك، از اردوگاه غرب‌گرایان خارج شود همواره باید نسبت به دو خطر هوشیار باشد. یكی از آنها همان پان‌عربیسم است كه همچنان رگه‌هایی از تفكرات آن در مصر جاری است و دیگری روی آوردن مجدد به نظام لیبرال – سرمایه‌داری غرب است كه مدت‌هاست رسوا شده و ماهیت خود را با اشغال عراق و افغانستان و سكوت در برابر سركوب انقلاب بحرین به نمایش گذارده و نشان داده است كه ماهیت دموكراسی مورد نظرش چیست؟!

لیبرال – دموكراسی غربی برای مردم این منطقه معنایی جز وابستگی ندارد و تنها راهی كه برای حاكمیت حق و عدالت در خاورمیانه و شمال آفریقا می‌توان یافت، رجوع به ریشه‌های اسلامی و بازگشت به فرهنگی است كه "عزت را از آن خداوند، رسولش و مومنین" می‌داند.

طبعا كوچك‌ترین نرمش در برابر سیاست‌های زیركانه و بعضا به ظاهر بشردوستانه سران كاخ سفید و هم‌پالگی‌های آنان، دست‌آوردهای قیام ملت مصر را بر باد داده و خون شهیدان انقلاب آنان را به هدر خواهد داد.

البته همان‌گونه كه مقام معظم رهبری فرمودند، ملت مصر هوشیار است و با شیوه برخورد خود در برابر ادامه محاصره نوار غزه كه سرانجام منجر به بازگشایی گذرگاه رفح شد، این هوشیاری را ثابت كرده است. امید است تا با ادامه این هوشیاری، مصر نقش خود را به عنوان ملتی مستقل و مسلمان در معادلات خاورمیانه و شمال آفریقا بازیافته و به جبهه ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های غرب و توطئه‌های رژیم اشغالگر قدس بدل شود.


طبقه بندی: مصر،  انقلاب اسلامی، 
ارسال توسط احمد .
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
وصیت نامه شهداء
موضوعی حدیث
دانشنامه مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سور قرآنی
همراه با قرآن
دانشنامه عاشورا
دفاع مقدس
ذکر هفته
یادگار انقلاب

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات