من شهر حکمتم و علی در آن است بیداری اول راه است! تمام تلاش قدرت‌های استکباری بر این است که بر تحولات منطقه مسلط شوند؛ اما این بیداری اسلامی تمام‌شدنی نیست و این حرکت رو به جلو، بازگشتی به عقب نخواهد داشتنهایت و آینده این حرکت، به نفع مردم منطقه خواهد بود؛ اما آنان باید کاملاً هوشیار و مراقب باشند زیرا دشمن برای منحرف کردن این حرکت، در کمین نشسته است. داوری منصفانه قضایای کنونی منطقه به‌ویژه در این سه کشور، نشان می‌دهد، قدرت‌های غربی به مردم ظلم کرده‌اند و جنایتکار و مقصر غیرقابل اغماض هستند. جمهوری اسلامی ایران برخلاف خواسته قدرت‌های استکباری، در قبال تحولات منطقه یک تماشاگر بی‌‌اعتنا نیست و ملت، دولت و نخبگان سیاسی ایران در برابر این اقدامات ظالمانه مستکبران، تماشاگر نخواهند بود. .

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 16 خرداد 1390

فرار دیکتاتور و فراگیر شدن جشن و پایکوبی مردم یمن + اخبار تکمیلی و عکس

 فرار دیکتاتور یمن به عربستان ، مردم شجاع یمن را در آستانه رسیدن به یک پیروزی شیرین قرار داده است؛ پایداری و مقاومت مردم مسلمان یمن سرانجام به ثمر نشست و پیروزی نهایی نزدیک است.

 مصادره انقلاب یمن و انحراف آن از خواست اصلی مردم ، به دست آمریکا و کشورهای وابسته به او در منطقه نگرانی مهمی است که هوشیاری مردم یمن را می طلبد، رایزنی های آمریکا با مقامات یمن آغاز تلاش جدید آنان برای سوار شدن بر موج انقلاب یمن و مصادره آن به نفع منافع نامشروع خویش است که مردم مسلمان یمن هوشیارتر از آن خواهند بود که تسلیم چنین فریب و توطئه ای شوند.

 آنچه در پی می آید آخرین اخبار مربوط به قیام اسلامی مردم یمن است:

ــ  دیكتاتور سقوط كرد؛ انقلاب پیروز شد

جوانان انقلابی یمن در پی اعلام خبر خروج "علی عبدالله صالح" از یمن به جشن و پایكوبی پرداختند و آن را سقوط رژیم حاكم دانستند.

جوانان انقلابی یمن كه ماه‌ها است با برپایی تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز خواستار سرنگونی رژیم حاكم هستند، خروج "علی عبدالله صالح " از این كشور و پناه‌بردنش به عربستان به بهانه درمان را سرنگونی و سقوط رژیم حاكم تلقی كردند و پیروزی انقلاب یمن را اعلام كردند.

ده‌ها تن از انقلابیون یمنی در میدان تحصن در صنعاء فریاد زدند « آزادی، آزادی، عید آزادی» و سایر انقلابیون نیز فریاد می‌زدند: «رهایی، رژیم سقوط كرد» و برخی نیز فریاد می‌زدند «امروز یمن جدیدی متولد شد».

دیكتاتور یمن در حمله خمپاره‌ای جمعه به كاخ ریاست‌جمهوری به شدت زخمی و دیشب به همراه تعدادی از مقامات ارشد زخمی و تعداد زیادی از اعضای خانواده‌اش به ریاض منتقل شد.

ــ تایید فرار دیکتاتور از سوی دفتر پادشاهی عربستان

 دفتر پادشاهی عربستان ورود دیكتاتور یمن و تعداد زیادی از همراهنش به ریاض را تایید كرد و معارضان یمنی پیش‌بینی می‌كنند كه وی به بهانه درمان یمن را برای همیشه ترك كرده ‌است.

در حالی كه پیش از این اخبار ضد و نقیضی درباره انتقال صالح به عربستان سعودی منتشر شده است، دفتر پادشاهی عربستان با صدور بیانیه‌ای به تمام تردیدها پایان داد و اعلام كرد كه صالح اكنون در عربستان است.

دفتر پادشاهی عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام كرد: عبدالله صالح و شمار دیگری از مسئولان و شهروندان مجروح یمنی برای درمان جراحاتی كه در حوادث اخیر یمن برداشته‌اند، به عربستان رسیده‌اند.

در این بیانیه درباره طول دوره درمان و محل بستری شدن این افراد اشاره‌ای نشده است.

در بیانیه دفتر پادشاهی عربستان آمده است كه در پاسخ به درخواست مسئولان جمهوری یمن، "عبدالله بن عبدالعزیز " یك تیم پزشكی متخصص را برای بررسی جراحات عبدالله صالح و دیگر مسئولان و شهروندان به یمن اعزام كرد و بر اساس نظر تیم پزشكی و موافقت عبدالله صالح مبنی بر این كه بهتر است در یك مركز پزشكی پیشرفته دوره درمان تكمیل شود، وی شامگاه شنبه به عربستان رسید.

رویترز نیز اعلام كرد كه خروج تعداد زیادی از نزدیكان صالح از كشور می‌تواند به معنای خروج دایمی آنها از یمن پس از 3 دهه حكمرانی باشد.

این خبرگزاری به نقل از یك منبع سعودی دیگر اعلام كرد، صالح در فرودگاه ریاض با پای خود از هواپیما خارج شد، ولی جراحات او در گردن، صورت و سرش كاملا آشكار بود.

ــ جشن و پایکوبی در یمن

همزمان با جشن و پایکوبی مردم مسلمان یمن در پی فرار دیکتاتور به عربستان، گروههای مخالف تاکید کردند با توجه به اینکه تعداد زیادی از نزدیکان و همدستان صالح هم به ریاض هم رفته اند، او دیگر به کشور باز نخواهد گشت.

  

جمعیت بی سابقه ای از مردم یمن بلافاصله با شنیدن خبر فرار عبدالله صالح دیکتاتور این کشور به ریاض البته به بهانه درمان، به خیابانها ریختند و به پایکوبی و شادمانی پرداختند.

صنعا پایتخت یمن دیروز شاهد صحنه های فراموش نشدنی بود، مردم شادی بی حد و حصر خود را از فرار دیکتاتور ابراز می کردند.

ــ افشاگری سفیر یمن در قاهره

 سفیر یمن در قاهره با اشاره به حمله خمپاره‌ای به مقر ریاست‌جمهوری در صنعاء و زخمی شدن دیكتاتوری گفت كه مدارك موجود نشان می‌دهد كه این حمله از داخل كاخ و بدست نیروهای گارد برنامه‌ریزی و اجرا شده است.

"عبدالملك منصور " سفیر یمن در قاهره و نماینده دایمی آن در اتحادیه عرب در گفت‌وگو با روزنامه مصری "الوفد " نیز درباره اقدام آل‌احمر در حمله خمپاره‌ای به مقر ریاست‌جمهوری یمن و زخمی كردن او ابراز تردید كرد.

منصور افزود كه یقین دارد افرادی از گارد ریاست‌جمهوری یمن علیه صالح اقدام و تلاش كرده‌اند كه او را ترور كنند و این حمله از داخل كاخ ریاست‌جمهوری مدیریت شده است.

سفیر یمن در قاهره برای اثبات این ادعای خود به بیانیه روز شنبه ریاست‌جمهوری اشاره كرد كه طی آن خواستار اجرای تحقیقات به منظور شناسایی عاملان حمله خمپاره‌ای به مقر ریاست‌جمهوری در صنعاء شده است و این امر مسئولیت آل احمر در این حمله را رد می‌كند.

وی افزود: مواد و سلاح‌هایی كه در این حمله از آن استفاده شده است تنها در اختیار گارد ریاست‌جمهوری یمن بوده و شلیك خمپاره هم از داخل كاخ ریاست‌جمهوری صورت گرفته است.

منصور پیش‌بینی كرد كه صالح تا آخرین لحظه زندگی‌اش به مانور درباره خروج از قدرت بپردازد بویژه این‌كه وی بارها خواسته های مردم یمن را به بازی گرفته است.

وی همچنین درباره پیام صوتی كه به رئیس جمهور یمن پس از زخمی شدنش نسبت داده شده بود و از تلویزیون رسمی یمن پخش شد، ابراز تردید كرد و گفت: هر چیزی در سیاست جایز است.

نماینده دایم یمن در اتحادیه عرب درباره انقلاب جوانان یمنی تاكید كرد كه انقلاب آنها مسالمت‌آمیز است و تا زمان پیروزی بر صالح مسالمت‌آمیز باقی خواهد ماند.

ــ  درخواست انگلیس از اتباع خود برای ترک یمن

پس از زخمی شدن رئیس جمهور یمن و انتقال وی به عربستان، انگلیس از اتباع خود خواست تا یمن را سریعا به دلیل افزایش جدی خشونت‌ها ترك كنند.

انگلیس هشدار داد افزایش واقعا جدی خشونت یمن را در آستانه جنگ داخلی قرار داده است.

"ویلیام هیگ " وزیر امور خارجه انگلیس نیز كه برای گفت‌وگو با مخالفان رژیم لیبی در بنغازی به سر می‌برد نیز گفت انگلیس قادر نیز اتباع خود را به دلیل وخامت اوضاع امنیتی از یمن خارج كند.

ــ ابراز نگرانی روسیه از تشدید وخامت اوضاع در یمن

وزیر امور خارجه روسیه با ابراز نگرانی از تشدید وخامت اوضاع در یمن، آنچه در این كشور در حال رخ دادن است را یك جنگ داخلی بسیار سخت توصیف كرده و خواستار آغاز مذاكرات طرفین مناقشه در یمن شد.

"سرگئی لاوروف " در كنفرانس مطبوعاتی در بندر اودسا (در جنوب اوكراین) در تفسیر اوضاع كنونی در خاورمیانه و شمال آفریقا برای نخستین بار از اوضاع در یمن صحبت كرد. وی اوضاع در این كشور را وخیم و آنچه را در یمن در حال رخ دادن است را بیش از یك جنگ داخلی ارزیابی كرد.

لاوروف گفت: آنچه در یمن در حال رخ دادن است وحشتناك است. این حوادث نه تنها یك جنگ داخلی، بلكه یك جنگ داخلی بسیار سخت است. تظاهركنندگان به اصطلاح مسالمت‌آمیز به استفاده از تجهیزات سنگین روی آورده و اقدام به بمباران و گرفتن مراكز دولتی می‌كنند.

وزیر خارجه روسیه افزود: ما بسیار متاسف هستیم كه ابتكارعمل ارائه شده از سوی شورای همكاری‌های كشورهای خلیج فارس در زمان خود به اجرا گذاشته نشده و اوضاع در این كشور رو به وخامت گذاشته است.

وزیر خارجه روسیه همچنین از این مسئله حمایت كرد كه جامعه بین الملل خواستار آغاز فوری مذاكرات صلح بین طرفین درگیری‌ها در مناقشه یمن است.

لازم به ذكر است كه وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه اعلام كرد كه در حال تهیه طرحی برای خارج كردن تمامی شهروندان روسی است كه در حال حاضر در یمن بسر می‌برند.

ــ گفت‌وگوی محرمانه واشنگتن با جانشین موقت علی عبدالله صالح

در پی خروج دیكتاتور یمن به ریاض به بهانه درمان، مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریكا در زمینه مبارزه با تروریسم گفت‌وگوی محرمانه‌ای با معاون صالح و جانشین موقت او انجام داد.

كاخ سفید اعلام كرد كه "جان برینن " مشاور ارشد "باراك اوباما " رئیس‌جمهور آمریكا در زمینه مبارزه با تروریسم صبح دیروز با "عبدربه منصور هادی " معاون دیكتاتور یمن تماس گرفته است.

"عبدربه منصور هادی " معاون رئیس جمهوری یمن به دلیل زخمی شدن عبدالله صالح و نخست وزیر مسئولیت‌های ریاست‌جمهوری و فرماندهی نیروهای مسلح را برعهده گرفته است.

سخنگوی كاخ سفید توضیح بیشتری درباره جزئیات این گفت‌وگو ارائه نكرد. این در حالی است كه یمن در سایه خروج دیكتاتور از این كشور و سفرش به ریاض در وضعیت بی‌ثباتی به سر می‌برد.

یك مقام مسئول در دولت اوباما نیز اعلام كرد كه واشنگتن معتقد است كه عبدربه منصور هادی به این دولت دید مثبتی دارد.

جان برینن هفته گذشته برای رساندن پیام نگرانی اوباما درباره اوضاع بحرانی یمن هفته گذشته به عربستان و امارات عربی متحده سفر كرده بود.

وزارت خارجه آمریكا دیروز همچنین اخبار منتشر شده مبنی بر دخالت آمریكا در حمله علیه صالح را رد كرد و گفت: تمركز آمریكا در شرایط كنونی بر همكاری با دولت یمن و رئیس‌جمهور این كشور برای اجرای روند انتقال دموكراتیك، منظم، منسجم، مسالمت‌آمیز و آرام قدرت در یمن است. این اقدام نیز باید از طریق امضای طرح ابتكاری شورای همكاری خلیج فارس توسط رئیس‌جمهور یمن صورت گیرد. مهار بحران امنیتی یمن تنها از طریق انتقال منظم و مسالمت‌آمیز محقق خواهد شد.

وزارت دفاع آمریكا "پنتاگون " نیز تاكید كرد كه نیروهای آمریكایی همچنان در یمن باقی خواهند ماند و خروج آنها از این كشور به اوضاع یمن بستگی دارد.

ــ کلام آخر  هوشیاری در برابر مصادره انقلاب

تنها نگرانی موجود در صحنه سیاسی یمن مصادره انقلاب یمن و انحراف آن از خواست اصلی مردم ، به دست  آمریکا و و کشورهای وابسته به او در منطقه است که هوشیاری مردم یمن را می طلبد . رایزنی های آمریکا با مقامات یمن آغاز تلاش جدید انان برای سوار شدن بر موج انقلاب یمن و مصادره آن به نفع منافع نامشروع  خویش است  که مردم مسلمان یمن هوشیارتر از آن خواهند بود که تسلیم چنین فریب و توطئه ای شوند .

رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در اجتماع عظیم قشرهای مختلف مردم سراسر کشوردر بیست و دومین سالگرد ارتحال امام ایشان بیداری عظیم اسلامی در شمال آفریقا و منطقه را حوادثی بسیار مهم و تاریخ ساز خواندند و افزودند: نظام سلطه، شیطان بزرگ و صهیونیست های خونخوار ، تلاش می کنند پیروزی نهایی ملتها تحقق نیابد اما اگر ملتهای بیدار شده به ندای قرآنی صبر و استقامت پایبند و به وعده های الهی مطمئن باشند، بدون تردید پیروز خواهند شد.

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، اسلامی بودن، "ضدآمریکایی و ضدصهیونیستی" و مردمی بودن را سه شاخص عمده حرکتهای مردمی در منطقه خواندند و تاکید کردند: جمهوری اسلامی هر جا حرکتی را با این شاخص ها مشاهده کند با آن همراه خواهد بود اما اگر ببینیم که تحریک آمریکا و صهیونیست ها در کارست با آن حرکت همراهی نمی کنیم چراکه مطمئنیم شیطان بزرگ و همدستانش به نفع ملتها، کار نخواهند کرد.

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، ملتهای منطقه و شمال آفریقا را به هوشیاری در مقابل تحرکات غرب فراخواندند و افزودند: کمک های به ظاهر دوستانه آمریکا از راههای تسلط بر ملتهاست و مردم منطقه باید مراقب باشند که دشمنی که از در بیرون رفته است از پنجره باز نگردد.

امید آنکه پایداری مردم یمن تا انتهای راه ادامه داشته باشد و قیام اسلامی آنان به هدف اصلی خود نائل آید.

 

اخبار تکمیلی

  

ــ درگیری‌ها در یمن همچنان ادامه دارد

برغم خروج دیكتاتور یمن، انفجار در صنعاء یك كشته و 15زخمی و درگیری‌های مسلحانه در جنوب این كشور 5 كشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.

یك منبع آگاه پزشكی اعلام كرد كه در پی شلیك یك خمپاره به سوی مقر فرماندهی یگان نخست زرهی وابسته به "علی محسن الاحمر " كه در پی آغاز انقلاب یمن از دیكتاتور یمن جدا و به صف انقلابیون پیوست، دست‌كم یك نفر كشته و 15 تن زخمی شدند.

یك مقام مسئول نظامی یمن اعلام كرد كه شاید این انفجار صرفا یك حادثه و تصادف بوده است اما برخی از مقامات نزدیك به "علی عبدالله صالح "، علی محسن‌الاحمر را به دلیل پیوستنش به انقلابیون سرزنش می‌كنند و وی را مسئول حمله جمعه گذشته به كاخ ریاست‌جمهوری در صنعاء و در نتیجه زخمی‌شدن صالح می‌دانند.

ــ حمله مسلحانه به كاخ ریاست‌جمهوری یمن در تعز

حمله مسلحانه امروز به كاخ ریاست‌جمهوری در تعز موجب كشته شدن چهار نیروی گارد ریاست‌جمهوری و یك شهروند مسلح یمنی شد.

به گفته شاهدان عینی در حمله افراد مسلح یمنی كه خود را "شاهین‌های حمایت از انقلاب در تعز " می‌نامیدند به كاخ ریاست‌جمهوری علاوه بر كشته شدن چهار نیروی گارد ریاست‌جمهوری یكی از این افراد مسلح نیز كشته شد.

ــ حال عبدالله صالح "وخیم " است

سی‌ان‌ان به نقل از یك منبع آگاه سعودی از وخیم بودن حال دیكتاتور یمن در ریاض خبر داد.

برغم این‌كه مقامات نزدیك به "علی عبدالله صالح " دیكتاتور یمن اعلام می‌كنند كه میزان جراحت وی در حمله خمپاره‌ای روز جمعه به كاخ ریاست‌جمهوری بسیار سطحی است، اما یك منبع سعودی اعلام كرد كه وضعیت جسمانی دیكتاتور بسیار بدتر از آن چیزی است كه اعلام می‌شود.

وی با تایید خبر انتقال صالح به عربستان برای درمان گفت كه وی به محض ورود به فرودگاه به یك بیمارستان در نزدیكی فرودگاه منتقل شده و حال وی به شدت وخیم است و اخبار منتشر شده مبنی بر سطحی و خفیف بودن جراحت‌های او دروغ است.

برغم این‌كه یك پیام صوتی از صالح در روز جمعه از تلویزیون رسمی یمن پخش شد و وی اعلام كرد كه حالش خوب است اما برخی منابع مانند "عبدالملك منصور " سفیر یمن در قاهره درباره این پیام صوتی منسوب به صالح ابراز تردید كرد و گفت كه در سیاست هرچیزی امكان دارد به همین دلیل ممكن است این پیام صوتی متعلق به صالح نباشد.

ــ جراحی دیكتاتور یمن

خبرگزاری رویترز اعلام كرد كه پزشكان سعودی امروز به منظور خارج كردن تركش‌هایی كه به سینه دیكتاتور یمن اصابت كرده است، او را جراحی می‌كنند.

یك منبع آگاه پزشكی اعلام كرد كه "علی عبدالله صالح " رئیس‌جمهور یمن امروز در یك مركز پزشكی در عربستان جراحی می‌شود تا طی این جراحی تركش‌هایی كه به سینه او اصابت كرده، از بدنش خارج شود.

دیكتاتور یمن كه 33 سال است بر كشورش حكومت می‌كند، دیشب بدلیل وخامت حالش به عربستان منتقل شد تا تحت درمان قرار گیرد. او و تعدادی از مقامات مسئول دولت یمن در حمله خمپاره‌ای روز جمعه به مقر ریاست‌جمهوری در صنعاء به شدت زخمی شدند.

صالح از زمان حمله خمپاره‌ای به مقر ریاست جمهوری و زخمی شدن، در ملا عام دیده نشده است. او تنها در یك پیام صوتی اعلام كرد كه حالش خوب است.

بی‌بی‌سی پیش از این اعلام كرده بود كه یك تركش خمپاره در نزدیكی قلب صالح قرار دارد و سوختگی‌هایی از درجه دو در صورت و سینه‌اش دیده می‌شود.

ــ تردید درباره بازگشت علی عبدالله صالح به یمن

عزیمت علی عبدالله صالح به عربستان برای درمان آسیب ناشی از حمله به کاخ وی موجی از خوشحالی را در میان مردم شهر صنعا ایجاد کرد.

با این حال هنوز مشخص نیست آیا این سفر به مفهوم پایان حکومت صالح بر یمن خواهد بود یا نه.

با سفر علی عبدالله صالح به یمن ، معاون وی اکنون رسما قدرت را در دست گرفته است.

از آنجا که رسانه های خارجی حق فعالیت در یمن را ندارند ، هنوز بسیاری از سوالات درباره یمن بدون پاسخ باقی مانده است.

بطور مثال میزان آسیب دیدگی صالح بر اثر حمله به کاخ ریاست جمهوری هنوز مشخص نیست؛ و اینکه آیا فردی از وابستگان وی برای حفظ قدرت در یمن باقی مانده است و اصولا این که قدرت واقعی اکنون در یمن در دست کیست.

تمام نگاه ها اکنون به عربستان سعودی که بزرگترین میانجی قدرت در منطقه و حامی مالی یمن به شمار می آید دوخته شده است.بسیاری درباره بازگشت علی عبدالله صالح به یمن تردید دارند.

ــ نشست جانشین دیكتاتور یمن با فرماندهان نظامی و پسران صالح

جانشین دیكتاتور یمن ساعاتی پس از تماس محرمانه واشنگتن، امروز با فرماندهان نظامی یمن و پسران صالح دیدار و رایزنی خواهد كرد.

شبكه العربیة اعلام كرد كه "عبدربه منصور هادی " كه در نبود دیكتاتور یمن زمام امور را بدست گرفته است، قرار است امروز با فرماندهان نظامی یمن و فرزندان عبدالله صالح دیدار كند.

هادی معاون رئیس جمهوری یمن است كه به دلیل زخمی شدن عبدالله صالح و نخست وزیر مسئولیت‌های ریاست‌جمهوری و فرماندهی نیروهای مسلح را برعهده گرفته است.

ــ سناریوی غرب در تونس این بار در یمن

معاون دیكتاتور یمن و جانشین موقت او ساعاتی پس از گفت‌وگو با یكی از مشاوران ارشد اوباما با سفیر آمریكا در یمن دیدار كرد.

"عبدربه منصور الهادی " معاون دیكتاتور یمن كه در پی خروج صالح از این كشور و سفرش به ریاض زمام امور در كشور را به دست گرفته است، امروز با "جرالد فایرستاین " سفیر آمریكا در صنعاء دیدار كرد.

بر اساس گزارش‌های موجود در این دیدار، اقدامات لازم برای انتقال قدرت در یمن مورد بررسی و رایزنی قرار گرفت.

این دیدار تنها یك‌روز پس از خروج دیكتاتور یمن از كشور و سفرش به ریاض به بهانه درمان صورت گرفت.

"جان برینن " مشاور ارشد ریاست‌جمهوری آمریكا در مبارزه با تروریسم نیز شب گذشته گفت‌وگوی محرمانه‌ای با عبدربه منصور الهادی انجام داده بود كه كاخ سفید جزئیاتی درباره آن اعلام نكرد. 

 

تصاویر جالبی از شادی مردم یمن پس از تأیید خبر فرار دیکتاتور به سعودی :

 
طبقه بندی: یمن،  تصویر،  خبر، 
ارسال توسط لیلا .
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
وصیت نامه شهداء
موضوعی حدیث
دانشنامه مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سور قرآنی
همراه با قرآن
دانشنامه عاشورا
دفاع مقدس
ذکر هفته
یادگار انقلاب

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات