من شهر حکمتم و علی در آن است بیداری اول راه است! تمام تلاش قدرت‌های استکباری بر این است که بر تحولات منطقه مسلط شوند؛ اما این بیداری اسلامی تمام‌شدنی نیست و این حرکت رو به جلو، بازگشتی به عقب نخواهد داشتنهایت و آینده این حرکت، به نفع مردم منطقه خواهد بود؛ اما آنان باید کاملاً هوشیار و مراقب باشند زیرا دشمن برای منحرف کردن این حرکت، در کمین نشسته است. داوری منصفانه قضایای کنونی منطقه به‌ویژه در این سه کشور، نشان می‌دهد، قدرت‌های غربی به مردم ظلم کرده‌اند و جنایتکار و مقصر غیرقابل اغماض هستند. جمهوری اسلامی ایران برخلاف خواسته قدرت‌های استکباری، در قبال تحولات منطقه یک تماشاگر بی‌‌اعتنا نیست و ملت، دولت و نخبگان سیاسی ایران در برابر این اقدامات ظالمانه مستکبران، تماشاگر نخواهند بود. .

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 8 خرداد 1390

                     بازگشایی گذرگاه رفح؛ ثمره انقلاب مصر

پس از حدود چهار سال محاصره زمینی، دریایی و هوایی، دیروز /شنبه/ هفتم خرداد ماه جاری، درهای گذرگاه رفح به طور دایم به روی مسافران فلسطینی گشوده شد. از این پس عبور زنان، كودكان و مردان زیر 18 سال و بالای چهل سال از این گذرگاه بطور نامحدود آزاد خواهد بود و تنها مردان 18تا چهل ساله باید برای عبور از مرز مجوز دریافت كنند.
پیش از بازگشایی كامل این گذرگاه، روزانه حداكثر 300 نفر می توانستند از آن عبور كنند، اما مقام های كنونی مصر می گویند كه هیچ سقفی برای تعداد مسافران ورودی تعیین نشده است.
دولت انتقالی مصر این تصمیم را تنها سه ماه پس از پیروزی انقلاب مردمی در این كشور و با وجود مخالفت شدید رژیم صهیونیستی اتخاذ كرده است.
مصر و رژیم صهیونیستی از سال 1386 و پس از قبضه قدرت در نوار غزه توسط جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، مرزهای خود را با این باریكه ساحلی مسدود كردند. مصر انسداد مرز رفح را حتی در اوج حمله فراگیر رژیم صهیونیستی به این باریكه در سال 1387 در عملیاتی كه در میان صهیونیست ها به 'سرب مذاب' معروف است، حفظ كرد. به اعتقاد اكثر تحلیلگران این همراهی با رژیم صهیونیستی به یكی از منفورترین سیاست های 'حسنی مبارك' رییس جمهوری مخلوع مصر، در افكار عمومی این كشور تبدیل شد.
با توجه به اینكه گذرگاه رفح مهمترین راه ارتباطی غزه با دنیای خارج است كه از سرزمین های اشغالی عبور نمی كند، بازگشایی آن در این برهه بسیار مهم است.
بازگشایی گذرگاه رفح تاثیر روانی بسیار مثبتی بر مردم غزه گذاشته است؛ مردمی كه پس از مقاومت در برابر فشارهای گسترده و همه جانبه اینك قهرمانانه از زندان رها می شوند.

* گشودن گذرگاه رفح، پایان رنج مردم غزه نیست
.......................................................................
بازگشایی گذرگاه رفح پس از چهار سال انسداد، گرچه رخدادی قابل توجهی بود اما این مساله به معنای پایان حصر باریكه غزه نیست. نباید فراموش كرد كه قرارگاه مرزی رفح صرفا برای عبور مسافران طراحی شده و نمی تواند یك مبدا گمركی برای صادرات و واردات كالا باشد. به طوری كه دریچه هایی كه بر این گذرگاه گذاشته شده به گونه ای است كه كامیون هایی كه حامل كانتینر هستند نمی توانند از آن عبور كنند. از این رو گشایش دایمی گذرگاه رفح در این مقطع تاثیر چشمگیری بر وضعیت اقتصادی غزه و واردات و صادرات بین اراضی فلسطینی و مصر نخواهد داشت. هرچند كه وضعیت را بسیار بهتر از گذشته می كند.
یكی از مشكلاتی كه مردم غزه با آن روبرو هستند كمبود شدید مواد غذایی، دارویی و ساختمانی در این منطقه است. بدیهی است جبران كامل این كمبود با بازگشایی گذرگاهی كه تنها برای عبور مسافران است حل نخواهد شد.
از همین رو بسیاری از فلسطینی ها امیدوارند كه مصر تغییرات ساختاری در این گذرگاه اعمال كند تا امكان تعامل تجاری بین دو طرف برقرار شود.
با توجه به آنچه گفته شد بازگشایی گذرگاه رفح به هیچ وجه نافی مسئولیت های رژیم صهیونیستی در ادامه محاصره باریكه غزه نیست؛ محاصره ای كه بنا به گفته صلیب سرخ جهانی غیرقانونی است.

* زمینه ها و دلایل
..........................
بی شك بازگشایی گذرگاه رفح از نتایج انقلاب مردمی در مصر است. انقلابی كه آرمان اصلی اش آزادی و دموكراسی است. اینك مصری ها با این اقدام این پیام را به دنیا داده اند كه آنها در مناسبات خارجی نیز پیرو اصول انقلاب خود هستند و نمونه آن رهایی هر چند محدود مردم غزه از زیر بار فشار محاصره صهیونیست هاست.
بدیهی است كه دولتمردان كنونی مصر به هیچ عنوان تمایل ندارند كه با ادامه انسداد گذرگاه رفح، مهر همسویی با صهیونیست ها در فشار به فلسطینی ها بر پیشانی آنها بخورد.
مصری ها با این اقدام این پیام را به رژیم صهیونیستی دادند كه معادلات منطقه ای تغییر یافته و مصر جدید دیگر حاضر نیست در حركت های سیاسی و امنیتی خود با تل آویو همكاری و هماهنگی كند.
یكی از دلایل دیگری كه در بازگشایی گذرگاه رفح نقش داشت، امضای قرارداد آشتی ملی میان فتح و حماس بود كه ماه گذشته میان رهبران این دو گروه فلسطینی در قاهره انجام شد. مصر حتی در زمان حسنی مبارك نیز اعلام كرده بود كه تنها در صورتی حاضر است گذرگاه رفح را باز كند كه در آنسوی مرز نیروهای تشكیلات خودگردان فلسطینی حضور داشته باشند. ظرف چهار سال گذشته، حماس بارها تشكیلات خودگردان فلسطین و فتح را متهم كرده بود كه با اعمال فشار به طرف مصری مانع از گشایش این گذرگاه می شوند. هر چند كه در زمان حاضر نیز این نیروهای حماس هستند كه در غزه كنترل امنیت را بر عهده دارند، اما با توجه به توافق های صورت گرفته میان فتح و حماس مبنی بر وحدت رویه در مسائل امنیتی و تشكیل دولت وحدت ملی، دیگر همچون گذشته دوگانگی فتح-حماس موضوعیت ندارد.

* نگرانی های رژیم صهیونیستی
................................................
بازگشایی گذرگاه رفح در حالی انجام شد كه رژیم صهیونیستی بشدت از این مساله نگران است. مقام های این رژیم گفته اند كه از ورود سلاح به غزه بیمناك اند. اما مقام های مصری تاكید دارند كه همه مسافران مورد بازرسی قرار خواهند گرفت.
طبیعی است كه پذیرش این مساله برای سردمداران صهیونیست بسیار دشوار است كه غزه ای كه آنها چهار سال در محاصره خود داشته اند اینك مفری برای خود یافته است. از همین روست كه بسیاری اقدام دولت مصر در گشودن گذرگاه را نقش بر آب شدن سیاست فشار و محاصره غزه می دانند. بویژه اینكه این رخداد با امضای توافق آشتی ملی میان فتح و حماس هم همزمان شده است؛ حماسی كه سال ها صهیونیست ها آن را زیر فشار قرار دادند تا قدرت و نفوذش كمتر شود اینك با توافق با فتح، اثرگذاری خود در عرصه فلسطین را بیش از گذشته به نمایش گذاشته است.
بازگشایی گذرگاه رفح در كنار تحولاتی همچون وحدت در صفوف فلسطینی ها و مواضع اخیر آمریكا در ضرورت تشكیل كشور فلسطین بر اساس مرزهای پیش از جنگ سال 1967 میلادی نشان دهنده تنگ تر شدن فضا برای تحرك جریان راستگرای حاكم در رژیم صهیونیستی است.
طبقه بندی: فلسطین،  مصر، 
ارسال توسط حامد .
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
وصیت نامه شهداء
موضوعی حدیث
دانشنامه مهدویت
تدبر در قرآن
دانشنامه سور قرآنی
همراه با قرآن
دانشنامه عاشورا
دفاع مقدس
ذکر هفته
یادگار انقلاب

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic